/

Μεγάλη νίκη του Απόλλωνα Carna επί του Κολοσσού με 83-67-Θυμηθείτε την εξέλιξη της αναμέτρησης

Μεγάλη νίκη του Απόλλωνα Carna επί του Κ...

Στην Περιβόλα για την 23η αγωνιστική της Α1 Basket League

Ο Απόλλων Carna πέτυχε σπουδαία νίκη επί του Κολοσσού Ρόδου στην Περιβόλα με 83-67, στο πλαίσιο της 23ης αγωνιστικής της Α1 Basket League. Η νίκη αυτή κρατάει τους «μελανόλευκους» στο παιχνίδι της παραμονής, και την επόμενη αγωνιστική στην Κύμη παίζουν όλη την χρονιά, για την παραμονή τους στην κατηγορία.

Κορυφαίοι για τους δηπεδούχους οι Μπαρτ με 24 πόντους, και καθοριστικά καλάθια στο δεύτερο ημίχρονο, Κουζέλογλου με νταμπλ-νταμπλ(11 πόντους, 14 ριμπάουντ) και Καλινόσκι με 18 πόντους, κυρίως στο πρώτο ημίχρονο που έδωσε ώθηση στον Απόλλωνα για την μεγάλη νίκη.

Τα δεκάλεπτα: 30-15, 47-24, 62-54, 83-67.

ΑΠΟΛΛΩΝ ΠΑΤΡΩΝ: Χίκεϊ 12 (3), Μπαρτ 24 (6), Τσιάρας, Καλινόσκι 18 (4), Ρέινς 9 (9 ριμπ.), Στόκτον, Βεργίνης 3 (1), Διαμαντάκος 6, Σλαφτσάκης, Μπάβτσιτς, Κουζέλογλου 11 (1 τρίπ., 14 ριμπ.).

ΚΟΛΟΣΣΟΣ: Ρέντικ 13 (5 ριμπ.), Σαλούστρος 9 (1), Ρέλεφορντ 13, Βασιλόπουλος 7 (9 ριμπ.), Χολ 18 (3), Λιάπης, Γεωργαλλής, Αγγελάκος, Άχονεν, Παπαδάκης 4, Ουάτσον 3.

Θυμηθείτε την εξέλιξη της αναμέτρησης:

18:48 Τέλος στην αναμέτρηση στην Περιβόλα με τον Απόλλωνα να παίρνει μεγάλη νίκη με 83-67 επί του Κολοσσού και να συνεχίζει να ελπίζει.

18:44 Ο Απόλλωνας προηγείται με 83-62 του Κολοσσού, 2 λεπτά πριν το τέλος.

18:36 Ο Μπάρτ έφτασε τους 24 πόντους και ο Κουζέλογλου στο νταμπλ-νταμπλ (10 πόντους, 11 ριμπάουντ) με τον Απόλλωνα να ανεβάζει την διαφορά στο +19 (77-58) 4,5 λεπτά πριν το τέλος της αναμέτρησης.

Πολύ κοντά στην μεγάλη νίκη οι «μελανόλευκοι»!

18:32 Με τον Μπαρτ να έχει φτάσει τους 21 πόντους και τον Κουζέλογλου τα 11 ριμπάουντ (4 επιθετικά), ο Απόλλωνας έχει φτάσει ξανά την διαφορά στο +16 (72-56), 7 λεπτά πριν το φινάλε.

18:26 Ο Κολοσσός κάνει την δικιά του αντεπίθεση στο τρίτο δεκάλεπτο και πετυχαίνει 30 πόντους, έξι περισσότερους απ’ όσους πέτυχε σε ολόκληρο το πρώτο ημίχρονο.

Ο Απόλλων συνεχίζει πάντως να προηγείται με 62-54 και θα κάνει την ύστατη προσπάθεια να διατηρήσει το προβάδισμά του και να πάρει την πολύ σημαντική νίκη.

18:22 Μονοψήφια διαφορά πλέον στο παιχνίδι με τον Κολοσσό να μειώνει σε 59-50, 2 λεπτά πριν το τέλος του 3ου δεκαλέπτου.

18:13 Ο Κολοσσός με αντεπίθεση διαρκείας ρίχνει την διαφορά στους 13 πόντους(51-38) 5 λεπτά μετά την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου.

18:07 Σερί 7-0 του Κολοσσού στο ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου, ρίχνει την διαφορά κάτω από τους 20 πόντους(49-31).

17:48 Φοβερό πρώτο ημίχρονο για τον Απόλλωνα Carna, που σπάει όλα τα ρεκόρ στην κρισιμότερη αναμέτρηση της σεζόν.

Οι «μελανόλευκοι» προηγούνται με 23 πόντους (47-24) του Κολοσσού με βροχή από τρίποντα (9/16) και βάζουν γερές βάσεις για μια μεγάλη νίκη ανάσα.

Καλινίοσκι(13π.), Μπαρτ(9π.) και Χίκεϊ(8π.) κάνουν την διαφορά για τους γηπεδούχους μέχρι στιγμής.

ΑΠΟΛΛΩΝ ΠΑΤΡΩΝ: Χίκεϊ 8 (2), Μπαρτ 9 (2), Τσιάρας, Καλινόσκι 13 (3), Ρέινς 5 (6 ριμπ.), Στόκτον, Βεργίνης 3 (1), Διαμαντάκος 2, Μπάβτσιτς, Κουζέλογλου 7 (1).

ΚΟΛΟΣΣΟΣ: Ρέντικ 7, Σαλούστρος 2, Ρέλεφορντ 7, Βασιλόπουλος 5 (1), Χολ 3, Λιάπης, Γεωργαλλής, Άχονεν, Ουάτσον.

ΑΠΟΛΛΩΝ ΠΑΤΡΩΝ: 6/17 δίποντα, 9/16 τρίποντα, 8/9 βολές, 20 ριμπάουντ (13+7), 6 ασίστ, 3 λάθη, 2 κλεψίματα, 1 τάπα.

ΚΟΛΟΣΣΟΣ: 9/17 δίποντα, 1/7 τρίποντα, 3/8 βολές, 15 ριμπάουντ (12+3), 3 ασίστ, 7 λάθη, 1 κλέψιμο, 1 τάπα.

17:39 Χαμηλό σκορ στην δεύτερη περίοδο για τις δύο ομάδες με τον Απόλλωνα να διατηρεί ένα προβάδισμα 16 πόντων (36-20), 3 λεπτά πριν το τέλος του ημιχρόνου.

Πολλά λάθη κι από τις δύο ομάδες, κυρίως για τους φιλοξενούμενους.

17:36 Με τον Καλινόσκι να έχει φτάσει ήδη στους 13 πόντους ο Απόλλωνας προηγείται με 36-20 5 λεπτά πριν το τέλος του ημιχρόνου.

17:24 Πέντε συνεχόμενα τρίποντα για τον Απόλλωνα στο τέλος της πρώτου περιόδου. Οι «μελανόλευκοι» πραγματοποιούν το καλύτερο δεκάλεπτο μέχρι τώρα στην σεζόν και προηγούνται με 30-15 του Κολοσσού.

Ονειρεμένο δεκάλεπτο για τον Απόλλωνα!

17:19 Ο Απόλλων περνάει για πρώτη φορά με διψήφια διαφορά (24-10) μπροστά, 2 λεπτά πριν το τέλος της πρώτης περιόδου.

17:12 Εντυπωσιακό ξεκίνημα του Απόλλωνα στην αναμέτρηση, με τον Ρέινς να κυριαρχεί και στα δύο καλάθια, προηγείται με 11-5 του Κολοσσού στο πρώτο 5λεπτο.

17:05 Εντυπωσιακή ατμόσφαιρα από τους φίλους του Απόλλωνα.

Πολλά χαρτάκια στο παρκέ με την έναρξη της αναμέτρησης.

17:01 Πρώτο τζάμπολ στην Περιβόλα.