#TAGS ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΟ ΠΑΤΡΩΝ Αιγιάλεια Νάσος Νασόπουλος Ρούλα Πισπιρίγκου Βασιλιάς Κάρολος της Αγγλίας Κέιτ Μίντλετον

/

Και τώρα... πιάστε την - Μεγάλο «διπλό» της Παναχαϊκής στο Λουτράκι με 2-0

Και τώρα... πιάστε την - Μεγάλο «διπλό» ...

Για την 23η αγωνιστική του 3ου ομίλου της Γ' Εθνικής

Μεγάλο «διπλό» για την Παναχαϊκή στο Λουτράκι, που την φέρνει ένα βήμα πιο κοντά στον μεγάλο στόχο της ανόδου. Οι «κοκκινόμαυροι» επικράτησαν με 2-0 της τοπικής ομάδας πιστοποιώντας την πολύ καλή κατάσταση που βρίσκονται στους τελευταίους αγώνες και αφήνοντας πίσω τους μια και καλή τις μέτριες εμφανίσεις.

Η Παναχαϊκή «χτύπησε» στο δεύτερο ημίχρονο με τους κορυφαίους της αναμέτρησης Γκίνο και Ελευθεριάδη και αποσπάστηκε από τους διώκτες της που στραβοπάτησαν σ αυτήν την αγωνιστική, ενώ έχασε ευκαιρίες για ακόμα πιο ευρεία νίκη.

Ένα παιχνίδι με όλα τα χαρακτηριστικά των εκτός έδρας αναμετρήσεων της Παναχαϊκής, είδαμε στο πρώτο ημίχρονο, με τους «κοκκινόμαυρους» να έχουν την κατοχή, με αρκετά καλή κυκλοφορία αλλά δυσκολεύονται στην τελική ενέργεια.

Το μόνο αξιοσημείωτο από το πρώτο μισό ήταν το δοκάρι μετά από πολύ καλό σουτ του Ελευθεριάδη στο 18ο λεπτό, ενώ οι γηπεδούχοι σταματούσαν τον ρυθμό του παιχνιδιού με κάθε…μέσο και συνεχόμενες διακοπές για τραυματισμούς ή διαμαρτυρίες.

Με άλλο πρόσωπο μπήκε η Παναχαϊκή στο δεύτερο ημίχρονο, πιάνοντας από τον «λαιμό» το Λουτράκι δημιουργώντας πολλές ευκαιρίες, χωρίς να δώσει το δικαίωμα στους γηπεδούχους να απειλήσουν.

Οι «κοκκινόμαυροι» ευτύχησαν να προηγηθούν στο 63ο λεπτό με πολύ όμορφη προσπάθεια και σουτ του Γκίνο, από κόρνερ του Μπουρλάκη και διπλασίασαν τα τέρματά τους στο 81ο λεπτό με τον Ελευθεριάδη να εκμεταλλεύεται, μία ακόμη πολύ όμορφη ατομική ενέργεια του Μπουρλάκη και με ψύχραιμο πλασέ να σφραγίζει την μεγάλη νίκη της Παναχαϊκής.

Στα αξιοσημείωτα της αναμέτρησης οι 4 κίτρινες που δέχθηκαν οι «κοκκινόμαυροι» δείχνοντας το πάθος τους για την νίκη αλλά και η επανεμφάνιση των Γιώργου Παπαδόπουλου και του, ήρωα της αναμέτρησης του πρώτου γύρου, Κώστα Κωνσταντινίδη.

Σημαντική για ακόμα μία εκτός έδρας αναμέτρηση η υποστήριξη των οπαδών της Παναχαϊκής, καθώς περίπου 100 φίλοι των «κοκκινόμαυρων» βρέθηκαν στις κερκίδες του γηπέδου στο Λουτράκι.

Η Παναχαϊκή με αυτό το αποτέλεσμα εκτός από την ευφορία που φέρνει στις τάξεις της ομάδας, είχε και βαθμολογικά οφέλη, καθώς όλες οι διώκτες της στραβοπάτησαν και έτσι επανάφερε την διαφορά σε επίπεδα ασφαλείας, στους 8 βαθμούς.

Θυμηθείτε την εξέλιξη της αναμέτρησης:

16:53 Τέλος στην αναμέτρηση στο Λουτράκι.

Μεγάλο «διπλό» για την Παναχαϊκή που ξεφεύγει στην κορυφή.

16:52 Κλείνει τις αλλαγές της η Παναχαϊκή λίγο πριν το τελευταίο σφύριγμα,

Ο Μωραΐτης περνάει στην θέση του Σπανού.

16:50 Δεύτερη αλλαγή για την Παναχαϊκή στις καθυστερήσεις.

Ο Κώστας Κωνσταντινίδης επιστρέφει και αυτός και παίρνει την θέση του Γκίνο, που άνοιξε τον δρόμο για το μεγάλο διπλό.

16:47 Σώζει και πάλι ο Μάγγος τους γηπεδούχους.

Πολύ όμορφη μπαλιά του Μπιτσάκου στον Στεργίδη που δεν καταφέρνει να γίνει απειλητικός.

16:45 Ευκαιρία για την Παναχαϊκή να κάνε το 3-0.

Ο Ελευθεριάδης πλάσαρε στην αγκαλιά του Διαμαντή.

16:43 Πρώτη αλλαγή για την Παναχαϊκή.

Ο Γιώργος Παπαδόπουλος επιστρέφει μετά από καιρό και παίρνει την θέση του διαιρεθέντα για μία ακόμη αναμέτρηση, Μπουρλάκη.

16:39 ΓΚΟΛ για την Παναχαϊκή με τον Ελευθεριάδη στο 81’.

Ύστερα από πολύ όμορφη ατομική ενέργεια του Μπουρλάκη, βρήκε τον Ελευθεριάδη στα αριστερά κι αυτός κεραυνοβόλησε τον Διαμαντή για το 0-2.

16:38 Προσπαθεί να πάρει τον έλεγχο του παιχνιδιού το Λουτράκι καθώς μπαίνουμε στο τελευταίο δεκάλεπτο της αναμέτρησης.

Έχει οπισθοχωρήσει λίγο η Παναχαϊκή που δίνει χώρο στους γηπεδούχους.

16:32 Συνεχίζει προς στιγμήν ο Βρονταράς.

Ο τερματοφύλακας των «κοκκινόμαυρων» μετά τις περιποιήσεις του ιατρικού επιτελείου της Παναχαϊκής.

Έχει πέσει ο ρυθμός του παιχνιδιού με τις συνεχής διακοπές.

16:29 Στο έδαφος ο Βρονταράς. Ετοιμάζεται ο Χαλκιάς.

Τραυματίστηκε ο τερματοφύλακας της Παναχαϊκής σε έξοδό του σε κόρνερ των γηπεδούχων.

16:27 Κυριαρχεί στον αγωνιστικό χώρο η Παναχαϊκή με την ψυχολογία του 1-0.

16:26 Μεγάλη φάση για την Παναχαϊκή στο 67’.

Σωτήρια επέμβαση για τους γηπεδούχους από τον Μάγγο, ο οποίος πρόλαβε τον Σπανό λίγο πριν σκοράρει, από εξαιρετική πάσα του Μπουρλάκη.

16:23 Ξέφρενα πανηγύρια στον πάγκο της Παναχαϊκής στο γκολ.

Αναπληρωματικοί και αποστολή των «κοκκινόμαυρων» έβγαλαν όλοι την ένταση της αναμέτρησης αλλά και των τελευταίων ημερών.

16:21 ΓΚΟΛ για την Παναχαϊκή με τον Γκίνο.

Άπιαστο σουτ από τον μέσο των «κοκκινόμαυρων» στο 63ο λεπτό και 0-1.

16:17 Νέα καλή ευκαιρία για την Παναχαϊκή με τον Στεργίδη.

Καλή ατομική ενέργεια από τον έμπειρο χαφ των «κοκκινόμαυρων», η μπάλα στην αγκαλιά του Διαμαντή.

Τα αποτελέσματα του 3ου ομίλου στο 60’

Τσικλητήρας - ΑΕ Ερμιονίδας  2-1 (26' Κερμενίδης, 35' Τσάτσος / 30')

Παναργειακός – ΑΟ Χαλκίς  2-0 (26'-48' Ραχήμ)

Παναρκαδικός – ΠΑΟ Βάρδας  1-0 (17' Σαλαπάτας Τ.)

Αιολικός – Φωστήρας  1-0 (23' Ευσταθίου)

Αστέρας Αμαλιάδας – Δόξα Μεγαλόπολης  1-0 (34' Γκαντιάγκα)

Αχαϊκή – ΑΟ Θήβα  0-0

16:14 Απειλητικοί σε μία ακόμα αντεπίθεση οι γηπεδούχοι με τον Ζέρβο.

Πρέπει να προσέξει πολύ η Παναχαϊκή τα μετόπισθεν, με το Λουτράκι να βρίσκει κενούς χώρους και να προσπαθεί να απειλήσει.

16:13 Δεν μπορεί να κοντρολάρει ο Μακρυδημήτρης που έβγαινε «φάτσα» με την εστία των γηπεδούχων.

16:12 Επέμβαση του τερματοφύλακα του Λουτρακίου, μετά από εκτέλεση φάουλ του Μπουρλάκη, λίγο πριν ο Σπανός σκοράρει.

Δυναμικά μπαίνει η Παναχαϊκή στο δεύτερο ημίχρονο, με μπροστάρη κυρίως, τον Λυμπέρη Στεργίδη.

16:10 Ατομική ενέργεια του Λυμπέρη Στεργίδη, ο Παπαναστασίου τον ανατρέπει, αλλά ο διαιτητής δεν δείχνει την κάρτα στον αμυντικό των «γηπεδούχων» που θα σήμαινε και αποβολή.

16:09 Δίπλα στην Παναχαϊκή οι παίκτες που βρίσκονται εκτός αποστολής

16:07 Καλό σουτ από τον Μπιτσάκο, η μπάλα λίγο άουτ.

Πρώτη καλή στιγμή για την Παναχαϊκή στο δεύτερο ημίχρονο.

16:04 Σέντρα στην επανάληψη χωρίς αλλαγές για τις δύο ομάδες.

15:52 Ένα παιχνίδι με όλα τα χαρακτηριστικά των εκτός έδρας αναμετρήσεων της Παναχαϊκής, βλέπουμε στο πρώτο ημίχρονο στο Λουτράκι.

Οι «κοκκινόμαυροι» έχουν την κατοχή, με αρκετά καλή κυκλοφορία αλλά δυσκολεύονται στην τελική ενέργεια. Το μόνο που ξεχωρίζει από το πρώτο μισό είναι το δοκάρι μετά από πολύ καλό σουτ του Ελευθεριάδη στο 18ο λεπτό.

Οι γηπεδούχοι από την άλλη έχουν δώσει χώρο στην Παναχαϊκή προσπαθώντας να απειλήσουν στις αντεπιθέσεις, ενώ σταματούν τον ρυθμό του παιχνιδιού με κάθε…μέσο και συνεχόμενες διακοπές για τραυματισμούς ή διαμαρτυρίες.

Στα αξιοσημείωτα της αναμέτρησης το πολύ δυνατό παιχνίδι που γίνεται, με την Παναχαϊκή να έχει δεχτεί ήδη τρεις κίτρινες κάρτες, με τους Μπιτσάκο, Μπουρλάκη και Πολίμο.

Με αγωνία αναμένεται το δεύτερο ημίχρονο, με την Παναχαϊκή να προσπαθεί μετατρέψει την υπεροχή της σε κάποια γκολ που θα της δώσει τους τρεις βαθμούς.

Τα αποτελέσματα του ημιχρόνου στον 3ο όμιλο:

Τσικλητήρας - ΑΕ Ερμιονίδας  2-1 (26' Κερμενίδης, 35' Τσάτσος / 30' ?)

Παναργειακός – ΑΟ Χαλκίς  1-0 (26' Ραχήμ)

15:48 Λήξη στο πρώτο ημίχρονο στο Λουτράκι.

Χωρίς ιδιαίτερες στιγμές η αναμέτρηση, αν εξαιρέσουμε το δοκάρι του Ελευθεριάδη(για την Παναχαϊκή) στο 18ο λεπτό.

15:40 Τα υπόλοιπα αποτελέσματα του ομίλου στο 30'

Τσικλητήρας - ΑΕ Ερμιονίδας  1-1

Παναργειακός – ΑΟ Χαλκίς  1-0

Παναρκαδικός – ΠΑΟ Βάρδας  1-0

Αιολικός – Φωστήρας  0-0

Αστέρας Αμαλιάδας – Δόξα Μεγαλόπολης  0-0

15:38 Κακό σουτ για τον Γκίνο από ευνοϊκή θέση. Η μπάλα αρκετά άουτ.

Δεν βοηθάει ο αγωνιστικός χώρος στο Λουτράκι, το «κάθετο» ποδόσφαιρο της Παναχαϊκής.

15:36 Καλή ευκαιρία για την Παναχαϊκή μετά από ώρα.

Ο Σπανός σούταρε από ευνοϊκή θέση αλλά η μπάλα κόντραρε στα σώματα.

Οι γηπεδούχοι προσπαθούν να κατεβάσουν τον ρυθμό του παιχνιδιού με συνεχόμενες διακοπές.

15:31 Σκληρά μπαίνουν στις μονομαχίες οι «κοκκινόμαυροι», δείγμα της θέλησής τους για την νίκη στην σημερινή αναμέτρηση.

Ήδη δύο κίτρινες κάρτες για την Παναχαϊκή, για τους Μπιτσάκο και Μπουρλάκη.

15:25 Μεγάλη ευκαιρία για την Παναχϊκή με τον Στεργίδη, που προκάλεσε με την πίεση του, την ασυνεννοησία των γηπεδούχων αλλά ο διαιτητής έδωσε επιθετικό φάουλ στον επιθετικό των «κοκκινόμαυρων», με την φάση να θεωρείτε ως μη γενόμενη.

15:20 Ανεβάζει στροφές η Παναχαϊκή που έχει κλείσει τους γηπεδούχους στα καρέ τους.

15:18 ΔΟΚΑΡΙ για την Παναχαϊκή.

Μεγάλη ευκαιρία για τους «κοκκινόμαυρους» να ανοίξουν το σκορ με τον Ελευθεριάδη να σουτάρει με το δεξί και η μπάλα να βρίσκει στο αριστερό κάθετο δοκάρι της εστίας του Διαμαντή.

15:15 Καλή κυκλοφορία μπάλας για την Παναχαϊκή που δυσκολεύεται στην τελική πάσα.

Το Λουτράκι από την άλλη είναι πολύ επικίνδυνο στις αντεπιθέσεις, πρέπει να προσέξουν στα «νώτα» τους οι «κοκκινόμαυροι».

15:08 Οι πρώτοι 11 του Λουτρακίου: Διαμαντής, Γούλας, Τζορμπατζίδης, Ζέλο, Χουστουλάκης, Παπαναστασίου, Αποστολάκης, Παναγόπουλος, Μάγκος, Κωβαίος, Ζέρβος

15:06 Αναγνωριστικά τα πρώτα λεπτά στην αναμέτρηση, με την Παναχαϊκή να προσπαθεί να επιβάλει τον ρυθμό της, όπως σε κάθε αναμέτρηση.

15:01 Ξεκίνημα στην αναμέτρηση με το Λουτράκι να είναι στην σέντρα.

Λίγος κόσμος στις εξέδρες, μεταξύ των οποίον και περίπου 100 «κοκκινόμαυροι» οπαδοί.

Από κοντά για μία ακόμη αναμέτρηση και ο Κώστας Κατσουράνης.

15:00 Ξαφνικό πρόβλημα με τον αρχηγό Γιώργο Φωτάκη που δεν θα ξεκινήσει στην αρχική εντεκάδα.

Οι αρχικοί 11 του Σωκράτη Οφρυδόπουλου: Βρονταράς, Τσιφταρίδης, Πολίμος, Γκίνο, Μακρυδημήτρης, Λουμπαρδέας, Στεργίδης, Μπιτσάκος, Ελευθεριάδης, Μπουρλάκης, Σπανός.

Δύσκολη «έξοδος» για την Παναχαϊκή στο Λουτράκι, στο πλαίσιο της 23ης αγωνιστικής του 3ου ομίλου της Γ΄ Εθνικής. Οι «κοκκινόμαυροι» αντιμετωπίζουν την ομώνυμη ομάδα με μοναδικό στόχο την νίκη, που θα τους φέρει ένα βήμα πιο κοντά στον στόχο τους.

Χωρίς ιδιαίτερα αγωνιστικά προβλήματα, ο Σωκράτης Οφρυδόπουλος, που έχει όλα τα δυνατά χαρτιά στην «φαρέτρα» του.

Εκτός αποστολής έμειναν παρόλα αυτά για να προφυλαχτούν λόγω τραυματισμού, οι Βλάχος και Σιαλμάς.