#TAGS ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΟ ΠΑΤΡΩΝ Αιγιάλεια Νάσος Νασόπουλος Ρούλα Πισπιρίγκου Βασιλιάς Κάρολος της Αγγλίας Κέιτ Μίντλετον

/

Μπάσκετ: Ο Aπόλλωνας Carna γνώρισε αναμενόμενη ήττα με 70-87 από τον Ολυμπιακό

Μπάσκετ: Ο Aπόλλωνας Carna γνώρισε αναμε...

Για το πρωτάθλημα της Α1 Εθνικής

Ο Απόλλωνας Carna κοίταξε κατά διαστήματα στα μάτια τον ισχυρό Ολυμπιακό, αλλά τελικά γνώρισε την ήττα με 70-87. Με αυτή τη νίκη οι "ερυθρόλευκοι" παρέμειναν στην πρώτη θέση στο πρωτάθλημα

Οι «ερυθρόλευκοι» προηγήθηκαν με 22 πόντους στο πρώτο ημίχρονο και με 23 στο δεύτερο. Στο δεύτερο μέρος βελτίωσαν την άμυνα τους και έφτασαν με άνεση στην επικράτηση, ενώ τέσσερις παίκτες τους τελείωσαν την αναμέτρηση με διψήφιο αριθμό πόντων, οι Ιωάννης Παπαπέτρου (15), Έρικ Γκριν (13 με 3/4 τρίποντα), Κεμ Μπιρτς (12) και Νίκολα Μιλουτίνοφ (11).

Ο Ολυμπιακός μπήκε στην αναμέτρηση με μεγαλύτερη ενέργεια και συγκέντρωση και με δύο τρίποντα του Έρικ Γκριν και πέντε πόντους του Κεμ Μπιρτς, προηγήθηκε με 15-6, 5’ και 20’’ μετά το τζάμπολ.

Οι «ερυθρόλευκοι» ανέβασαν την διαφορά σε διψήφιο επίπεδο (22-8) λίγο πριν την συμπλήρωση των πρώτων επτά λεπτών με γκολ φάουλ του Κώστα Παπανικολάου και δύο βολές από τους Νίκολα Μιλουτίνοφ, Ματ Λοτζέσκι. Ο Απόλλωνας Πάτρας Carna μείωσε στους 9 (24-15 σκορ πρώτης περιόδου) με δύο καλάθια των Τάιλερ Καλινόσκι, Στιβ Μπαρτ Τζούνιορ στο τελευταίο λεπτό του δεκάλεπτου.

Με τρίποντο και καλάθι του Ιωάννη Παπαπέτρου, ο Ολυμπιακός ανέβασε την διαφορά στους 16 (31-15) στα πρώτα 47’’ της δεύτερης περιόδου και με πέντε πόντους με ένα τρίποντο του Ντομινίκ Ουότερς και τέσσερις βολές του Νίκολα Μιλουτίνοφ στους 22 (40-18) 3’ και 31’’ μετά την έναρξη του δεκάλεπτου.

Οι «Φρουροί της Αχαΐας» απάντησαν με πέντε σερί τρίποντα. Τρία από τον Άντονι Χίκεϊ και δύο από τον Δημήτρη Βεργίνη και κατέβασαν την διαφορά στους 9 (42-33) στο 16’.

Ο Απόλλωνας Carna μείωσε στους 8 (44-36) δύο λεπτά αργότερα, με νέο σουτ έξω από τα 6,75 μέτρα, αυτή την φορά από τον Γιάννη Κουζέλογλου.

Οι γηπεδούχοι συνέχισαν στον ίδιο ρυθμό και με δύο βολές του Γιώργου Διαμαντάκου και λέι απ του Χίκεϊ στον αιφνιδιασμό πλησίασαν στους 6 (46-40), 29’’ πριν το τέλος του πρώτου ημιχρόνου, που ολοκληρώθηκε με τους πρωταθλητές Ελλάδας στο +8 (48-40) ύστερα από καλάθι του Ματ Λοτζέσκι από επιθετικό ριμπάουντ.

Ο Απόλλωνας Carna μείωσε στους 7 (51-44) με καλάθι του Διαμαντάκου και κάρφωμα του Κουζέλογλου στο πρώτο λεπτό του δεύτερου μέρους.

Οι «Φρουροί της Αχαΐας» πλησίασαν ξανά στους 7 (55-48) στο 25’, αλλά ο Ολυμπιακός με σερί 11-0 με τρίποντο του Γκριν και γκολ φάουλ του Μπιρτς, αύξησε την απόσταση του από τους γηπεδούχους στους 18 πόντους (66-48) στο 27’. Με νέο καλάθι του Μιλουτίνοφ, οι «ερυθρόλευκοι» προηγήθηκαν και με 19 (70-51) δύο λεπτά αργότερα.

Ο Ολυμπιακός ανέβασε την διαφορά στους 23 (76-53) στα πρώτα ενάμιση λεπτά της τέταρτης περιόδου, με γκολ φάουλ του Παπαπέτρου και τρίποντο του Λοτζέσκι. Το +23 ήταν η μεγαλύτερη διαφορά στον αγώνα για τους πρωταθλητές Ελλάδας, οι οποίοι διατήρησαν τον έλεγχο έως το τέλος της συνάντησης.

Δεκάλεπτα: 15-26, 40-48, 53-70, 70-87

Απόλλων Πατρών (Σκουρτόπουλος): Στόκτον 7, Χίκεϊ 14 (3), Μπαρτ 6, Βεργίνης 9 (3), Διαμαντάκος 8, Σλαφτσάκης, Μαστρογιαννόπουλος, Κουζέλογλου 8 (1), Τσιάρας 5 (1), Καλινόσκι 9 (1), Ράινες 4

Ολυμπιακός (Σφαιρόπουλος): Γκριν 13 (3), Μπιρτς 12, Γιανγκ, Παπαπέτρου 15 (2), Ουότερς 5 (1), Αγραβάνης 3 (1), Μιλουτίνοφ 11, Πρίντεζης 4, Παπανικολάου 10 (1), Μάντζαρης 2, Λοτζέσκι 9 (1), Αθηναίου 3 (1)

Θυμηθείτε την εξέλιξη τιου αγώνα

19.14 Τελείωσε το παιχνίδι ο Απόλλωνας έχασε με 70-87 από τον Ολυμπιακό.

19.02 Ξεκίνησε το τελευταίο δεκάλεπτο όπου ο Απόλλωνας χάνει με 61-79 στα πρώτα λεπτά

18.54 Ολοκληρώθηκε η τρίτη περίοδος για τον Απόλλωνα Carna o οποίος χάνει με 53-70 από τον Ολυμπιακό.

18.52 Ο Ολυμπιακός πλέον έχει αυξήσει την διαφορά και προηγείται του Απόλλωνα Carna με 50-68 λίγο πριν το τέλος της περιόδου.

18. 40 Συνεχίζει να παλεύει ο Απόλλωνας κόντρα στον Ολυμπαικό από τον οποίο χάνει με 48-57

18.33 Ξεκίνησε το τρίτο δεκάλεπτο

18.20 Ο Απόλλωνας Carna με ένα εκπληκτικό δεύτερο δεκάλεπτο κατάφερε να χάνει στο ημίχρονο με 40-48 από τον ισχυρό Ολυμπιακό.

18.10 Ο Απόλλωνας με πέντε σερί τρίποντα έχει μειώσει τη διαφορά στους εννέα πόντους, όπου χάνει με 33-42 από τον Ολυμπιακό. 3.08 πριν το τέλος.

18.00 Δεν έχει αλλάξει το σκηνικό στα πρώτα λεπτά της δεύτερης περιόδου με τον Απόλλωνα να χάνει με 18-39 από τον Ολυμπιακό 6.57 πριν το τέλος του ημιχρόνου. Πολλές αλλαγές σε παίκτες και σχήματα για τον Σκουρτόπουλο

17.54 Ξεκινά η δεύτερη περίοδος

17.51 Ολοκληρώθηκε η πρώτη περίοδος με τον Απόλλωνα Carna να χάνει με 15-26 από τον Ολυμπιακό.

17.48 Η πατρινή ομάδα δεν μπορεί να είναι ανταγωνιστική στα πρώτα λεπτά του αγώνα όπου χάνει με 8-22 από τους "ερυθρόλευκους".

17.40 O Oλυμπιακός προηγείται με 6-10 του Απόλλωνα στο πρώτο πεντάλεπτο της αναμέτρησης.

* 2.500 φίλαθλοι βρίσκοντια στο κλειστό του Απόλλωνα

* Χωρίς Σπανούλη ο Ολυμπιακός στην Πάτρα

17.00 O Απόλλωνας Carna υποδέχεται αυτή την ώρα στην Περιβόλα τον Ολυμπιακό, για το πρωτάθλημα της Α1 Εθνικής μπάσκετ των ανδρών. παρακολουθείστε από το thebest.gr την εξέλιξη του αγώνα.

Mπάσκετ: Ο Απόλλωνας Carna έχει να κερδίσει 20 χρόνια