/

Μπάσκετ: Μεγάλη νίκη για τον Προμηθέα στο Λαύριο - Θυμηθείτε την εξέλιξη της αναμέτρησης

Μπάσκετ: Μεγάλη νίκη για τον Προμηθέα στ...

Οι νεοφώτιστοι επικράτησαν με 77-74 της τοπικής ομάδας στο πλαίσιο της 18η αγωνιστικής της Basket League

Ο Προμηθέας επέστρεψε στις εκτός έδρας επιτυχίες την πιο κατάλληλη στιγμή, πετυχαίνοντας σπουδαίο διπλό στην έδρα του Λαυρίου. Η ομάδα του Βαγγέλη Αγγέλου επικράτησε με 77-74 της τοπικής ομάδας και «σκαρφάλωσε» στην 8η θέση.

Παιχνίδι με όλα τα χαρακτηριστικά του ντέρμπι από το πρώτο λεπτό έγινε στο Λαύριο, με την τοπική ομάδα να διατηρεί ένα προβάδισμα για 35 λεπτά και τον Προμηθέα να κάνει την αντεπίθεσή του στο καταλληλότερο σημείο.

Οι Πατρινοί «έσφιξαν» την άμυνα τους στην 4η περίοδο και με έναν εκπληκτικό Μακένζι Μουρ, πέρασαν για πρώτη φορά μπροστά, 3 λεπτά πριν το τέλος (69-70), διατηρώντας το προβάδισμά τους μέχρι το φινάλε.

Μπλασινγκέιμ και Τζόουνς οργάνωναν μαεστρικά, Μουρ με 20 πόντους και Τόντις με 16 εκτελούσαν για τους νικητές που απέκτησαν προβάδισμα εισόδου στα πλέι-οφ, από την πρώτη κιόλας, στην ιστορία τους, παρουσία στην Α1.

Τα δεκάλεπτα: 24-19, 46-39, 63-58, 74-77

Θυμηθείτε την εξέλιξη της αναμέτρησης:

18:49 Μεγάλη νίκη για τον Προμηθέα στο Λαύριο με 77-74.

Ο Προμηθέας βρέθηκε για πρώτη φορά μπροστά στο σκορ 3 λεπτά πριν το φινάλε της αναμέτρησης στο Λαύριο, και κατάφερε να ολοκληρώσει την αντεπίθεσή του παίρνοντας ένα σπουδαίο διπλό, για την μάχη των πλέι-οφ.

Πρωταγωνιστές για τους νικητές ο Μουρ με 20 πόντους και ο Τόντιτς με 16.

18:36 Ο Προμηθέας ισοφαρίζει (69-69), 5 λεπτά πριν το μεγάλο ντέρμπι της 8ης θέσης στο Λαύριο.

Στους 20 πόντους έχει φτάσει ο Μουρ και τον ακολουθεί ο Τόντιτς με 16.

18:25 Μουρ (16π.) και Τόντις (14π.) έχουν πάρει από το χέρι τον Προμηθέα και τον οδηγούν στο μεγάλο ντέρμπι της 8ης θέσης.

Οι γηπεδούχοι διατηρούν το προβάδισμά (63-58) τους και στο τέλος της 3ης περιόδου, με το φινάλε της αναμέτρησης να αναμένεται συγκλονιστικό.

18:17 Ο Μουρ παίρνει την σκυτάλη από τον Τόντιτς και φτάνοντας τους 14 πόντους, ξαναβάζει τον Προμηθέα στο παιχνίδι.

3 λεπτά πριν το τέλος τους τρίτης περιόδου, οι Πατρινοί μειώνουν σε 56-54.

18:08 Ανεβάζει λίγο-λίγο την διαφορά το Λαύριο. Στο 24ο λεπτό προηγείται με 53-44 του Προμηθέα.

Ο Βαγγέλης Αγγέλου από τον πάγκο προσπαθεί να αφυπνίσει τους παίχτες του για να παραμείνουν μέσα στο παιχνίδι.

18:02 Πρώτη επίθεση στο δεύτερο μέρος για τον Προμηθέα.

17:44 Νέο ξέσπασμα για το Λαύριο στο τελευταίο δίλεπτο, με το ημίχρονο να κλείνει στο 46-39 υπέρ των γηπεδούχων.

Τον εκπληκτικό Τόντις, με 12 πόντους, ακολουθεί ο Φαγιέ με 7 για τον Προμηθέα, ενώ για το Λαύριο ξεχωρίζει ο Αθανασούλας με 8π.

Συναρπαστικό αναμένεται και το δεύτερο ημίχρονο στο ντέρμπι της 8ης θέσης.

17:38 Με έναν εκπληκτικό Τόντις με 12 πόντους δεύτερη περίοδο, ο Προμηθέας πλησιάζει στο καλάθι(40-38), δύο λεπτά πριν το τέλος του ημιχρόνου.

17:30 Το Λαύριο διατηρεί το προβάδισμά του και στην αρχή του δευτέρου δεκαλέπτου, και έτσι έξι λεπτά πριν την λήξη του ημιχρόνου οι γηπεδούχοι προηγούνται με 33-28 του Προμηθέα.

17:20 Με αντεπίθεση και επιθετικό πλουραλισμό στα τελευταία λεπτά του πρώτου δεκαλέπτου το Λαύριο παίρνει το προβάδισμα με 24-19 στην λήξη της περιόδου.

Φαγιέ με 7 πόντους και Τόντιτς με 4, είναι οι κορυφαίου για τον Προμηθέα μέχρι στιγμής.

17:10 Ντέρμπι με χαμηλό σκορ στο Λαύριο στα πρώτα λεπτά.

Οι γηπεδούχοι προηγούνται με 9-8 στο 5ο λεπτό του Προμηθέα.

17:02 Πρώτο τζάμπολ στο Λαύριο

Οι αρχικές πεντάδες:

Λαύριο: Χάμιλτον, Πάντερ, Γκρέι, Στεφανίδης, Περάκης.

Προμηθέας: Παπαντωνίου, Μπλάσινγκεϊμ, Φαγιέ, Ντίκερσον, Μουρ.

Ο Προμηθέας δοκιμάζεται στην έδρα του Λαυρίου για την 19η αγωνιστική της Α1 Basket League. Η ομάδα της Αττικής συγκατοικεί με τους Πατρινούς στην 8η θέση και οι παίχτες του Βαγγέλη Αγγέλου θέλουν να κάνουν ένα αποφασιστικό βήμα για την είσοδό τους στα πλέι-οφ.