#TAGS ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΟ ΠΑΤΡΩΝ Αιγιάλεια Νάσος Νασόπουλος Ρούλα Πισπιρίγκου Βασιλιάς Κάρολος της Αγγλίας Κέιτ Μίντλετον

/

Α1 μπάσκετ: Άνετη νίκη του ΠΑΟΚ επί της Λευκάδας στην Πυλαία

Α1 μπάσκετ: Άνετη νίκη του ΠΑΟΚ επί της ...

Ο δικέφαλος του βορρά επιβλήθηκε με 84-67 της Δόξας

Με αντεπίθεση στο δεύτερο ημίχρονο, έχοντας επιθετική πολυφωνία και τον απόλυτο έλεγχο στη ρακέτα (37 με 29 τα ριμπάουντ υπέρ του), ο ΠΑΟΚ επικράτησε στο PAOK Sports Arena, επί της Δόξας Λευκάδας με 84-67. Κορυφαίος για τον «Δικέφαλο» ήταν ο Κιθ Κλάντον (16π., 14 ριμπάουντ, 1 ασίστ, 1 κόψιμο), το έργο του οποίου στήριξαν οι Ζάινις Πέινερς (16π., 2 ασίστ, 1 κλ), Τζόρνταν Σάιμπερτ (14π., 1κλ.) Απόλλων Τσόχλας (11π. 6 ασίστ), Νέναντ Μιλιένοβιτς (10π).

Ξεχώρισαν για τους νησιώτες οι Τζάστιν Ρόμπινσον (15π, 3 ασιστ), Χρήστος Ταπούτος (12π., 3 ριμπ., 1 ασίστ, 1 κλ). Τα δεκάλεπτα 11-17, 42-42, 64-57, 84-67.

Η Λευκάδα μπήκε στο ματς πιο δυνατά και στο 5' προηγήθηκε με +5 (7-12) με τον Χάρις, ο Τσαλδάρης με τρίποντο έφερε τους φιλοξενούμενους στο +8 (9-17), με το 11-17 να είναι το σκορ του δεκαλέπτου.

Στην δεύτερη περίοδο, η Λευκάδα συνέχισε να διατηρεί τον έλεγχο του ρυθμού στο παιχνίδι, με τον Ρόμπινσον να "γράφει' το 20-27 στο 15'.

Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν και με +10 (28-38) στο 18', αλλά στην συνέχεια ο ΠΑΟΚ απάντησε με τέσσερα σερί τρίποντα (Κόνιαρης, Πέινερς, Τσόχλας, Σάιμπερτ), φέρνοντας το σκορ στα ίσα (42-42).

Στην τρίτη περίοδο, οι δύο ομάδες ήταν κοντά στο σκορ, με τον Σκοτ στο 25' να "γράφει" το 48-48. Στη συνέχεια όμως, ο ΠΑΟΚ προηγήθηκε με +10 (62-52) στο 29', βρίσκοντας πόντους από τους Πέινερς και Κλάντον, με το 64-57 να είναι το σκορ στο 30'.

Στην τελευταία περίοδο, όμως, ο ΠΑΟΚ πάτησε... γκάζι. Με ένα σερί 13-0, οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με +19 (79-60) στο 35', έχοντας πολυφωνία στην επίθεση.

Η Λευκάδα δεν είχε άλλη ενέργεια, με την ομάδα της Θεσσαλονίκης να φτάνει στο τέλος εύκολα στην νίκη με σκορ 84-67.

Τα δεκάλεπτα: 11-17, 42-42, 64-57, 84-67

ΠΑΟΚ: Κόνιαρης 6 (2), Μαργαρίτης 2, Σάιμπερτ 14 (1/7 τρίπ.), Πέινερς 16 (1), Κλάντον 16 (14 ριμπ.), Χρυσικόπουλος 7, Τσόχλας 11 (2), ΜακΦάντεν 2, Μιλιένοβιτς 10, Γλυνιαδάκης, Καραμανώλης.

ΔΟΞΑ ΛΕΥΚΑΔΑΣ: Σκοτ 5 (1), Άμποτ 6 (3/10 σουτ), Ψαθάς 4, Ρόμπινσον 15 (3), Χάρις 6 (1), Πεταλωτής, Δεμερτζής 2, Γεωργάκης 4, Ταπούτος 12 (1), Ντόμπλας 3, Τσαλδάρης 10 (2).