/

Μπάσκετ: Ήττα στο φινάλε για τον Προμηθέα από τον Παναθηναϊκό στο «Δ. Τόφαλος» - Θυμηθείτε την εξέλιξη της αναμέτρησης

Μπάσκετ: Ήττα στο φινάλε για τον Προμηθέ...

Οι "πράσινοι" επικράτησαν με 72-69, στο πλαίσιο της 14ης αγωνιστικής της Basket League

Ο Προμηθέας βρέθηκε κοντά στην μεγαλύτερη νίκη της ιστορίας του αλλά στο τέλος ο Παναθηναϊκός με την εμπειρία του κατάφερε να πάρει το παιχνίδι. Οι «πράσινοι» πέρασαν με 72-69 από το «Δ. Τόφαλος».

Ήταν ένας αγώνας γιορτή για την 14η αγωνιστική της Basket League και πρώτη του δεύτερου γύρου.

Τα δεκάλεπτα: 19-16, 40-33, 54-49, 69-72.

ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ ΠΑΤΡΩΝ: Κλαρκ 12 (2), Φαγιέ 17 (1), Ντίκερσον 2, Τζόουνς 8 (1), Μουρ 8, Γκίκας 14 (4 τρίπ., 7 ριμπ.), Γράβας, Τόντιτς 4, Σαρικόπουλος, Παπαντωνίου 4.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ: Ρίβερς 5 (1), Φώτσης 2, Χαραλαμπόπουλος 2, Μπουρούσης 20 (1 τρίπ., 6 ριμπ.), Καλάθης, Τζέιμς 13 (1), Μποχωρίδης, Παππάς 14 (1), Φελντέιν 7 (1), Γκάμπριελ 2, Τζεντίλε 7 (6 λ.).

Θυμηθείτε την εξέλιξη της αναμέτρησης:

21:10 Τέλος στην αναμέτρηση. Ο Παναθηναϊκός επιβλήθηκε με 72-69 του Προμηθέα.

20:56 Ντέρμπι για γερά νεύρα στο «Δ. τόφαλος». Τέσσερα λεπτά πριν το τέλος ο Προμηθέας προηγείται με 64-60 του Παναθηναϊκού.

20:45 Στο τέλος του τρίτου δεκαλέπτου ο Προμηθέας προηγείται του Παναθηναϊκού με 54-49.

Μεγάλη αγωνία για το τελευταίο δεκάλεπτο στο «Δ. Τόφαλος».

Ο Κίκι Κλαρκ έχει δεμένο το δεξί του γόνατο. Αναμένεται τις επόμενες μέρες να φανεί το μέγεθος του τραυματισμού του.

20:38 Δύο λεπτά πριν το τέλος του 3ου δεκαλέπτου ο Προμηθέας προηγείται με 52-45.

Μεγάλη ζημιά στον Προμηθέα κάνει ο Γιάννης Μπουρούσης με 19 πόντους. Εντυπωσιακός ο Φαγιέ στο δεύτερο ημίχρονο για τον Προμηθέα, έχει πετύχει 13 πόντους μέχρι στιγμής.

20:29 Πέντε λεπτά πριν την λέξη του τρίτου δεκαλέπτου ο Προμηθέας προηγείται με 47-39 του Παναθηναϊκού σε μια εντυπωσιακή αναμέτρηση.

20:23 Καταπληκτικό ξεκίνημα για τον Προμηθέα και στο δεύτερο ημίχρονο. Στο 23ο λεπτό προηγείται με 44-33 του Παναθηναϊκού.

20:05 Ο Προμηθέας με άμυνα γρανίτη έχει καταφέρει να αιφνιδιάσει τον Παναθηναϊκό και προηγείται με 40-33 στο ημίχρονο.

Σημαντική απώλεια του Κίκι Κλαρκ για τους Πατρινούς, που είναι άγνωστο το μέγεθος του προβλήματός του.

Επιθετικά, το βάρος του Κλαρκ έχει μεταφερθεί στους Μουρ(8 πόντους), Τζόουνς(6 πόντους) και Φαγιέ. Ο Κλαρκ πριν αποχωρήσει είχε φτάσει τους 12 πόντους.

19:57 Επιτίθεται ξανά ο Προμηθέα και με νέα σερί (10-0) προηγείται με 36-28, δύο λεπτά πριν το τέλος του ημιχρόνου.

19:52 Ο Παναθηναϊκός πέρασε για πρώτη φορά μπροστά στην αναμέτρηση και το 15ο λεπτό τον βρίσκει να προηγείται με 28-26.

Ο Κλάρκ για τον Προμηθέα έφτασε τους 12 πόντους, όμως σε μια ανύποπτη φάση τραυματίστηκε και είναι άγνωστο αν θα καταφέρει να ξαναγωνιστεί.

Μεγάλη απώλεια για τους Πατρινούς, καθώς ο Αμερικανός αποτελεί την κολώνα της ομάδας για φέτος.

19:39 Λήξη πρώτου δεκαλέπτου με τον Προμηθέα να προηγείται 19-16 του Παναθηναϊκού.

Οι πράσινοι έκαναν το δικό τους σερί (10-0) και ισοφάρισαν σε 16-16 ένα λεπτό πριν το τέλος του δεκαλέπτου, αλλά ο Τόντιτς με τρίποντο δίνει το προβάδισμα στους Πατρινούς στο τέλος του 1ου δεκαλέπτου.

Ο Κλάρκ έχει ήδη 9 πόντους για τον Προμηθέα.

19:30 Πρώτο τάιμ άουτ για τον Παναθηναϊκό, ο Προμηθέας ξεφεύγει με 15-6, 3’ 39” πριν την λήξη του πρώτου δεκαλέπτου.

19:26 Εντυπωσιακό ξεκίνημα για τον Προμηθέα στην αναμέτρηση. Οι Πατρινοί προηγήθηκαν με 6-0 του Παναθηναϊκού με τους πράσινους να αντεπιτίθενται, με το σκορ να είναι στο 8-5 στο πρώτο πεντάλεπτο.

19:14 Κατάμεστο το «Δ. Τόφαλος» για την σημερινή αναμέτρηση, που ζει στιγμές από άλλες εποχές, στο πρώτο πολύ μεγάλο παιχνίδι του Προμηθέα στην έδρα του.

Παρουσίαση των ομάδων στα πρότυπα του ΝΒΑ!