#TAGS ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΟ ΠΑΤΡΩΝ Αιγιάλεια Νάσος Νασόπουλος Ρούλα Πισπιρίγκου Βασιλιάς Κάρολος της Αγγλίας Κέιτ Μίντλετον

/

Bόλεϊ: Ο Παναθηναϊκός νίκησε με 3-1 σετ τον ΠΑΟΚ

Δεν τον σταμάτησε ο Ντάντε

Ο Παναθηναϊκός κάνοντας την καλύτερη εφετινή του εμφάνιση νίκησε στη Θεσσαλονίκη τον ΠΑΟΚ με 3-1 σετ στο μεγάλο ντέρμπι που ολοκλήρωσε την 5η αγωνιστική του πρωταθλήματος Volley League «Πάμε Στοίχημα».

Το ντεμπούτο του Αμαράλ Ντάντε στο πρωτάθλημα με την φανέλα του ΠΑΟΚ δεν πτόησε τον Παναθηναϊκό ο οποίος μετά το 1-1 σετ πάτησε γκάζι και πήρε δίκαια τη νίκη.

Με πρωταγωνιστές τους δύο ακραίους του Τσίροβιτς, Μελγκαρέχο, κυρίαρχο στο φιλέ τον πρώην κεντρικό του ΠΑΟΚ Λούκας Ρανγκέλ και τον πασαδόρο του Θάνο Μαρούλη να κάνει εξαιρετική εμφάνιση ο Παναθηναϊκός πήρε την 5η νίκη του σε έξι αγώνες στο πρωτάθλημα που τον φέρνει ισόβαθμο με τον Ηρακλή στη 2η θέση της βαθμολογίας και δύο βαθμούς πίσω από τον πρωτοπόρο και αήττητο Ολυμπιακό τέσσερις ημέρες πριν από το ντέρμπι των «αιωνίων» στο Ρέντη για την 7η αγωνιστική.

O ΠΑΟΚ ξεκίνησε με τον Ντάντε στη βασική εξάδα και παρά το μουδιασμένο ξεκίνημα ο Βραζιλιάνος άρχισε να ανεβάζει ρυθμούς.

Ο Γιάννης Καλμαζίδης επέμεινε σε βασικούς ακραίους Ντάντε, Σαφράνοβιτς θέλοντας να τους δώσει χρόνο, όμως, αυτό είχε και κόστος.

Ο ΠΑΟΚ είχε κακή υποδοχή (26%) και αναιμικό σερβίς που δεν πίεσε την υποδοχή του Παναθηναϊκού. Έτσι οι πράσινοι κράτησαν καλή υποδοχή (42%) και είχαν τη δυνατότητα για γρήγορη ανάπτυξη και από τα άκρα και από κέντρο. Ο Μαρούλης μοίρασε σε όλους ευκαιρίες και τον δικαίωσαν.

Μάλιστα ο Παναθηναϊκός θα μπορούσε να μην είχε χάσει και το 1ο σετ όπου ήταν συνέχεια μπροστά στο σκορ αλλά στο φινάλε ο ΠΑΟΚ κατάφερε να τον προσπεράσει και με 26-24 να κάνει το 1-0. Από εκεί και πέρα ο Παναθηναϊκός είχε πάντα τον έλεγχο.

Ο Καλμαζίδης δεν δοκίμασε περισσότερο τη λύση του Σωτηρίου, ενώ και ο φορμαρισμένος Σακόγλου αν και είχε υψηλά ποσοστά αποτελεσματικότητας τροφοδοτήθηκε πολύ λιγότερο από τον Ντάντε και όσο ο Σαφράνοβιτς.

Mεγάλο ενδιαφέρον είχε το 1ο σετ όπου ο Παναθηναϊκός με όπλο το μπλοκ και ένα λάθος του Σαφράνοβιτς ξέφυγε 13-10. Οι πράσινοι κράτησαν το προβάδισμα μέχρι το 22-19. Ο Γκονζάλες έχασε το σερβίς και η διπλή αλλαγή του Καλμαζίδη έφερε την ανατροπή.

Ο Σωτηρίου πήρε τη θέση του Ντάντε και ο Τερζής του Σακόγλου. Ο ΠΑΟΚ με συνολικό σερί 4-0 πήρε και προβάδισμα 23-22, ενώ στο 22-22 από λάθος του διαιτητή Γεωργιάδη δόθηκε «άουτ» κανονική επίθεση του Ρανγκέλ.

Ο Γκονζάλες ισοφαρισε 23-23, ο Σαφράνοβιτς έκανε το 24-23, ο Ντάντε έχασε το σερβίς και το σετ τελείωσε με επίθεση του Σακόγλου και άουτ επίθεση του Τσίροβιτς. Επίσης δέχτηκε κίτρινη κάρτα ο Πανταλέων για διαμαρτυρία στη φάση του 22-22.

Από το 2ο σετ ο Παναθηναϊκός επικράτησε πλήρως, είχε συνέχεια το προβάδισμα (όπως φαίνεται και στη διακύμανση) και πήρε τη νίκη.

Τα σετ: 26-24, 20-25, 19-25, 18-25.

ΠΑΟΚ (Καλμαζίδης): Πέτκοβιτς 2 (1/2 επ, 1 μπλοκ), Σακόγλου 15 (15/28 επ), Ανδρεάδης 5 (2/7 επ, 1 άσσος, 2 μπλοκ), Τακουρίδης 4 (2/4 επ, 1 άσσος, 1 μπλοκ), Σαφράνοβιτς 7 (7/27 επ, 62% υπ - 38% άριστες), Ντάντε 17 (15/37 επ, 2 μπλοκ, 39% υπ - 15% άριστες) / Γκαράς (λ, 41% υπ - 32% άριστες), Παντακίδης, Τερζής, Σμαραγδής 3 (2/5 επ, 1 μπλοκ), Παπαδόπουλος 2 (2/3 επ)

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Ανδρεόπουλος): Μαρούλης 3 (1/1 επ, 1 άσσος, 1 μπλοκ), Μελγκαρέχο 18 (14/31 επ, 2 άσσοι, 2 μπλοκ, 55% υπ - 30% άριστες), Χαραλαμπίδης 9 (5/12 επ, 1 άσσος, 3 μπλοκ), Τσίροβιτς 18 (14/25 επ, 2 άσσοι, 2 μπλοκ, 67% υπ - 50% άριστες), Γκονζάλες 15 (15/33 επ), Ρανγκέλ 15 (7/16 επ, 1 άσσος, 7 μπλοκ) / Δαρίδης (λ, 89% υπ - 58% άριστες), Μπέλος.