/

Ευρωλίγκα: Μεγάλη εμφάνιση από τον Ολυμπιακό και απόδραση από την Βιτόρια

Ευρωλίγκα: Μεγάλη εμφάνιση από τον Ολυμπ...

Οι ερυθρόλευκοι επικράτησαν της Μπασκόνια με 95-90

Μεγάλη εμφάνιση του Ολυμπιακού στη Βιτόρια! Οι «ερυθρόλευκοι» χτύπησαν την Μπασκόνια στο παιχνίδι της και σε άλλη μία ιστορική βραδιά του Σπανούλη στην Ευρωλίγκα, πανηγύρισαν τη νίκη (95-90)!

Οι δύο ομάδες ήταν κοντά στο σκορ στο πρώτο δεκάλεπτο, με την αναμέτρηση να αποκτά γρήγορο ρυθμό και υψηλό σκορ. Ο εξαιρετικός Σπανούλης, ο οποίος έφτασε τις 7 ασίστ στην περίοδο, "έγραψε" το 10-8 στο 5', με τους Παπανικολάου και Μάντζαρη να "πυροβολούν" από την περιφέρεια, μειώνοντας σε 19-17 στο 8'.

Ο "ζεστός" Μπλάζιτς έφερε την Μπασκόνια στο +5 (25-20) στο 9', με το 27-25 να είναι το σκορ του δεκαλέπτου.

Στην δεύτερη περίοδο η Μπασκόνια μπήκε πιο δυνατά στο παρκέ, με τον εξαιρετικό Λάρκιν να μοιράζει έξοχες ασίστ στους συμπαίκτες του, "πυροβολώντας" παράλληλα από την περιφέρεια, διαμορφώνοντας το 38-28 στο 13', αξιοποιώντας την ταχύτητα του.

Οι Ισπανοί έφτασαν και στο +12 (40-28) με τον Τιγί, με τους Πειραιώτες να προσπαθούν να ξεκολλήσουν στην επίθεση. Λοτζέσκι και Παπανικολάου έδωσαν... ανάσες με βολές, με τον Σπανούλη με τρίποντο να μειώνει σε 47-41 στο 19', ενώ από το ίδιο σημείο ευστόχησε και ο Λοτζέσκι (48-44).

Ο αρχηγός των Πειραιωτών ήταν... καυτός από την περιφέρεια, καθώς με νέα "βόμβα" από τα 6.75 μέτρα μείωσε σε 50-47, με το 52-47 να είναι το σκορ του ημιχρόνου.

Ο Μάντζαρης με το "καλημέρα" στο δεύτερο ημίχρονο ευστόχησε σε τρίποντο, ενώ ακολούθως ο Μπιρτς μείωσε σε 55-52. Στην συνέχεια ο Ολυμπιακός βρήκε ρυθμό στο παιχνίδι του.

Ο Παπανικολάου έβαζε σουτ, ο Σπανούλης έφτασε τις 10 ασίστ, ενώ οι Παπαπέτρου και Μάντζαρης ευστόχησαν ξανά από την περιφέρεια, δίνοντας το προβάδισμα στους φιλοξενούμενους με σκορ 62-63 στο 36'.

Ο ασταμάτητος Μάντζαρης έφτασε τα 5/8 (!) τρίποντα στο ματς (64-66), ο Γιανγκ αξιοποιούσε τις ασίστ του Σπανούλη φέρνοντας την διαφορά στο +6 (64-70), αλλά οι Βάσκοι στο τελευταίο λεπτό μέτρησαν ένα γρήγορο 8-0 σερί, με το σκορ στο 30' να "γράφει 72-70.

Ο Ολυμπιακός στην τελευταία περίοδο μπήκε αποφασισμένος σε άμυνα και επίθεση, ο Γκριν με τα... χορευτικά του έδωσε και πάλι το προβάδισμα στον Ολυμπιακό (78-79) στο 33', με τους Λοτζέσκι, Γκριν και Χάκετ να "πυροβολούν" από την περιφέρεια, "γράφοντας" το 80-88 στο σκορ στο 35', με τους Πειραιώτες να μετρούν 15/28 τρίποντα στο ματς.

Ο Βόιτμαν με τρίποντο μείωσε σε 87-90 στο 38', αλλά στο 36'' πριν το τέλος ο Γκριν σημείωσε τρίποντο και φάουλ, "γράφοντας" το 87-94. Ένα σουτ το οποίο ουσιαστικά "σκότωσε" τους Βάσκους, με τους Πειραιώτες να παίρνουν την νίκη στο τέλος με 95-90.

Τα δεκάλεπτα: 27-22, 52-47, 72-70, 90-95

ΜΠΑΣΚΟΝΙΑ: Λάρκιν 14 (2 τρίπ., 11 ασ.), Ακονιόν 5 (1), Βόιτμαν 7 (1), Χάνγκα 15 (3), Σεντεκέρσκις, Μπομπουά 5 (1), Μπλάζιτς 9 (1, Ντιόπ, Τιγί 6, Σενγκέλια 20 (3), Λουτζ.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ: Γκριν 13 (3), Μπιρτς 8 (8 ριμπ.), Γιανγκ 4, Παπαπέτρου 5 (1), Σπανούλης 15 (2 τρίπ., 15 ασ.), Αγραβάνης, Μιλουτίνοφ, Πρίντεζης, Παπανικολάου 15 (2), Μάντζαρης 17 (5), Χάκετ 5 (1), Λοτζέσκι 9 (2).

Ευρωλίγκα: Συνέχεια στο εντός έδρας αήττητο θέλει να δώσει ο Παναθηναϊκός