/

Μπάσκετ: Δύο στα δύο για την ΑΕΚ με επιβλητική εμφάνιση στο Βέλγιο

Μπάσκετ: Δύο στα δύο για την ΑΕΚ με επιβ...

Η Ένωση επιβλήθηκε της Σαρλερουά με 80-58

Λόγους για να ονειρεύονται ξανά ευρωπαϊκή κούπα έδωσε η ΑΕΚ στους οπαδούς της! Η Σαρλερουά έκανε στο 1ο δεκάλεπτο το… λάθος να προηγηθεί της «Ένωσης», που θύμωσε και σάρωσε τους Βέλγους, 58-80!

Η ΑΕΚ ξεκίνησε άσχημα το παιχνίδι, κάτι που εκμεταλλεύτηκε η Σαρλερουά ξεφεύγοτας με 16-10 και 21-18 στο τέλος της πρώτης περιόδου.

Η “Ένωση” ωστόσο ανέβασε ρυθμούς στην επίθεση στην δεύτερη περίοδο, άνοιξε το δεύτερο δεκάλεπτο με 3/3 τρίποντα και με τον Μάικλ Ντίξον να βρίσκει σιγά-σιγά τον δρόμο προς το καλάθι κατάφερε να προηγηθεί με 24-29.

Οι Βέλγοι προσπάθησαν να αντιδράσουν στην συνέχεια και εκμεταλλευόμενοι κάποια λάθη της ΑΕΚ κατάφεραν να κρατάνε την επαφή τους με το σκορ, ωστόσο το φινάλε του πρώτου ημιχρόνου βρήκε την ΑΕΚ να προηγείται με 37-43, με τον Ρόκο Λένι Ούκιτς να έχει φτάσει ήδη τους 12 πόντους.

Στο δεύτερο ημίχρονο ωστόσο τα πράγματα θα άλλαζαν άρδην. Η ΑΕΚ μπήκε σαφώς πιο συγκεντρωμένη στο παρκέ και με τον Ούκιτς να συνεχίζει να δίνει ρεσιτάλ - και τους υπόλοιπους να ακολουθούν - οι "Κιτρινόμαυροι" άρχισαν να χτίζουν μία διαφορά που πέρασε τους 10 πόντους, με το σκορ στο φινάλε της τρίτης περιόδου να είναι 45-60.

Στην τέταρτη περίοδο μάλιστα η διαφορά ξέφυγε ακόμα περισσότερο, αφού οι παίκτες του Γιούρι Ζντοβτς δεν άφησαν καθόλου το πόδι από το γκάζι, δίνοντας χαρακτήρα θριάμβου στη νίκη τους.

Τα δεκάλεπτα: 21-18, 37-43, 45-60, 58-80

ΣΑΡΛΕΡΟΥΑ: Λιμπέρ 8, Λαμπό, Μάρνεγκρεϊβ 6, Χάρις 9, Ρίτσαρντσον 17, Γκοντού, Μπόουμαν 10 (6ρ., 3κλ.), Κεμπ 2 (7ρ.), Σβαρτς 2, Ντέιβις 4

ΑΕΚ: Ούκιτς 18 (7/10σ.), Σάκοτα 12 (4/7τρ.), Βασιλειάδης 2, Μιλόσεβιτς 4 (7ρ.), Ντίξον 14 (4/6τρ.), Λαρεντζάκης 2, Φάλκερ 7, Ιβάνοβιτς 10 (2/2β., 1/1δ., 2/2τρ.), Μαυροειδής 3, Σκουλίδας, Γουίλιαμς 8