/

Α1 μπάσκετ: Μεγάλη πρώτη νίκη για τον Απόλλωνα- Επικράτησε με 86-78 του Ρεθύμνου -Θυμηθείτε την εξέλιξη της αναμέτρησης στην Περιβόλα

Α1 μπάσκετ: Μεγάλη πρώτη νίκη για τον Απ...

Με κορυφαίο παίχτη των Καλινόσκι που σημείωσε 28 πόντους

O Απόλλων Carna υποδέχεται το Ρέθυμνο, στο πλαίσιο της 3ης αγωνιστικής της Stoiximan.gr Basket League, θέλοντας να πετύχει την πρώτη του φετινή νίκη. Οι "μελανόλευκοι" έχουν ήδη δύο ήττες με ΑΕΚ και Τρίκαλα τις προηγούμενες αγωνιστικές.

Δείτε ΕΔΩ ζωντανά την εξέλιξη της αναμέτρησης:
(κάνετε ανανέωση για να προβληθούν τα νεότερα τεκταινόμενα)

18:56 Απόλλων Πατρών - Ρέθυμνο: 86-76 (39'31'')

18:44 Απόλλων Πατρών - Ρέθυμνο: 76-67 (37'35'')

18:38 Βεργίνης(14π.) και Καλινόσκι(25π.) συνεχίζουν το βιολί τους και δίνουν πνοή στον Απόλλωνα που προηγείται με 73-65(για πρώτη φορά στην αναμέτρηση +8) 5 λεπτά πριν την λήξη του αγώνα στην Περιβόλα.

18:28 Με σφιχτή άμυνα, καλές επιλογές και απίστευτη ευστοχία στα τρίποντα ο Απόλλων Carna έφερε τούμπα το παιχνίδι και ενώ βρέθηκε και στο -11(40-51) προηγήθηκε με +6(61-55) και έκλεισε το δεκάλεπτο με (65-61).

22 πόντους με 5 ριμπάουντ και 3 ασίστ ο Καλινόσκι! 11 πόντους με 3 τρίποντα ο Βεργίνης! Ήταν οι κύριοι λόγοι της ανατροπής του Απόλλωνα και του προβαδίσματος στο τέλος του 3ου δεκαλέπτου(επιμέρους σκορ 30-17).

Από την άλλη ο Άρνολντ έχει 18 πόντους για το Ρέθυμνο.

Δεκάλεπτα: 18-19, 35-44, 65-61.

18:17 Ο Απόλλων Carna ισοφαρίζει μετά από πολύ ώρα 53-53 με την συμπλήρωση 25 λεπτών.

*Περίπου 1000 φίλαθλοι του Απόλλωνα σήμερα στην Περιβόλα.

18:16 Με έναν φανταστικό Καλινόσκι ο Απόλλων Carna καταφέρνει να φέρει το παιχνίδι στο ένα καλάθι (49-51), ενώ το Ρέθυμνο είχε βρεθεί στο +11(40-51) στο 24’00"

17:55 Δεκάλεπτα 18-19, 35-44

Δείτε ΕΔΩ τα στατιστικά του αγώνα.

17:51 Το Ρέθυμνο έχει βάλει πολύ δύσκολα στο Απόλλωνα στο πρώτο ημίχρονο. Μετά από ένα πολύ οριακό πρώτο δεκάλεπτο (18-19), οι Κρητικοί έκλεισαν τους διαδρόμους στους μελανόλευκους και κατάφεραν να προηγηθούν μέχρι και με 9 πόντους (32-41).

Για τον Απόλλωνα μετά από το καλό επιθετικά πρώτο δεκάλεπτο, δυσκολεύτηκε κυρίως αμυντικά στο δεύτερο. Πράγμα το οποίο δεν του έδινε και ενέργεια για την επίθεση.

Το ημίχρονο έκλεισε με τρίποντο του Τάλτον για το Ρέθυμνο, 35-44.

Ξεχώριζουν μέχρι στιγμής για τον Απόλλωνα οι Καλινόσκι (13π.) και Ράσελ με (7π., 4ρ.), ενώ για τους Κρητικούς ξεχωρίζει ο Άρνολντ με 14 πόντους.

17:46 Απόλλων Πατρών - Ρέθυμνο: 29-36 (17'34'')

17:36 Μένα σερί 11-0 το Ρέθυμνο προηγήθηκε και με +8 (22-30) με τον Απόλλωνα που έχει σιγήσει επιθετικά να καταφέρει να σπάσει το σερί των Κρητικών και να μειώνει σε 24-30 με την συμπλήρωση του 15ου λεπτού.

17:22 Το πρώτο δεκάλεπτο κλείνει με το Ρέθυμνο να προηγείται με έναν πόντο (18-19) στην Περιβόλα. Μεγάλο ντέρμπι με συνεχείς αλλαγές στο σκορ για τις δύο ομάδες.

Για τον Απόλλωνα Carna ξεχωρίζουν μέχρι στιγμής οι Καλινόσκι(6π.) και Ράσελ(4π.2ρ.), ενώ ο νεαρός Μαστρογιαννόπουλος έχει κλέψει τις εντυπώσεις με την ενέργεια και την προσπάθεια που καταβάλει στο παρκέ, με κρίσιμα ριμπάουντ και κλεψίματα.

17:14 Απόλλων Πατρών - Ρέθυμνο: 15-13 (6'34'')

17:10 Οι Ράσελ και Καλινόσκι είναι αυτοί που δίνουν τον τόνο στο παιχνίδι του Απόλλωνα Πατρών, στην εκκίνηση. Αποτέλεσμα το +4 (9-5 στο 4'26'') των γηπεδούχων.