#TAGS ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΟ ΠΑΤΡΩΝ Αιγιάλεια Νάσος Νασόπουλος Ρούλα Πισπιρίγκου Βασιλιάς Κάρολος της Αγγλίας Κέιτ Μίντλετον

/

Mπάσκετ: "Αντίο" και του ΠΑΟΚ στο Eurocup

Mπάσκετ: "Αντίο" και του ΠΑΟΚ ...

Με ήττα από την Λιμόζ

Στο Last 32 ολοκληρώθηκε όπως και πέρυσι, η πορεία του ΠΑΟΚ στο Eurocup. Η ομάδα της Θεσσαλονίκης αγωνιζόμενη χωρίς τους Βασιλειάδη και Σχορτσανίτη, υποτάχθηκε στο «Μπομπλάν» γνωρίζοντας την ήττα από τη Λιμόζ με 79-61.

Η Λιμόζ άρχισε καλύτερα αφού μετά το αρχικό 5-5, βρήκε λύσεις απέναντι στην πιεστική σχετικά άμυνα του ΠΑΟΚ. Έτσι έπειτα από έξι αγωνιστικά λεπτά ήταν μπροστά με 12-5. Ο Σούλης Μαρκόπουλος αναζητώντας λύσεις επιστράτευσε ένα κοντό σχήμα με τρία γκαρντ (Τσόχλας, Χάτσερ, Ντούβνιακ) όμως η ομάδα του τελείωσε την πρώτη περίοδο με 2/12 σουτ εντός παιδιάς και μοιραία ήταν πίσω με 16-9.

Εχοντας 11 πόντους σε 13 αγωνιστικά λεπτά ο ΠΑΟΚ βρέθηκε πίσω με 24-11 αλλά στα μισά της δεύτερης περιόδου κυρίως μέσα από την άμυνα του, μείωσε κάπως στους εννιά (26-17) και τρία λεπτά πριν το τέλος της, στους επτά (32-25). Ωστόσο ένα προσωπικό σερί επτά πόντων του Μπο ΜακΚάλεμπ χωρίς απάντηση από την ελληνική ομάδα στα τελευταία λεπτά, «εκτόξευσαν» τη διαφορά στους 14 με το τέλος του ημιχρόνου για τη Λιμόζ (39-25).

Το τρίτο δεκάλεπτο άρχισε με τον ΠΑΟΚ να πλησιάζει κάπως στο 39-29 όμως ο Λιμόζ δεν του επέτρεψε να γίνει πιο απειλητικός αφού με σερί 7-0, προηγήθηκε με 46-29. Ο «Δικέφαλος» είχε βελτιώσει τα ποσοστά του από την περιφέρεια και παίρνοντας σκορ με τρίποντα, μείωσε ξανά στους εννιά (51-42 στο 27΄). Στο τέλος της περιόδου οι γηπεδούχοι όμως εξακολουθούσαν να έχουν τον έλεγχο της κατάστασης. Η εικόνα του παιχνιδιού δε διαφοροποιήθηκε στο τελευταίο δεκάλεπτο. Η Λιμόζ άνοιξε τη διαφορά στους 20 (69-49 στο 35΄) και έφτασε στη νίκη-πρόκριση με 79-61.

Τα δεκάλεπτα: 16-9, 39-25, 56-42, 79-61

Λιμόζ (Βουγιόσεβιτς): Σάφαρτζικ 6, ΜακΚάλεμπ 17 (1), Βοϊτσεκόφσκι 2, Ντάνιελς 14 (1), Γκέιτενς 6, Βέστερμαν 10 (2), Πέιν 2, Καμαρά 4, Μπουνγκού-Κολό 7 (1), Τραορέ 6, Ντιαβαρά 5 (1), Ζερμπό.

ΠΑΟΚ (Μαρκόπουλος): Τέπιτς 4, Λιάπης, Κακαρούδης 5 (1), Τσόχλας 9 (3), Δέδας 19 (5), Μαργαρίτης 4, Κώττας, Καμαράς, Ντούβνιακ, Μάρκοβιτς 6, Χάτσερ 14 (3).

Eurocup: Ο Άρης αποχαιρέτησε την διοργάνωση με νίκη