Δεν τα κατάφερε ο Απόλλων Carna- Ηττήθηκε στην Αμαλιάδα από τον Κόροιβο 74-68

Δεν τα κατάφερε ο Απόλλων Carna- Ηττήθηκ...
Μάτσας Ηλίας

Έβδομη συνεχόμενη ήττα για τους μελανόλευκους. Απομακρίνονται τα πλέι-οφ

Ο Κόροιβος ήταν ο νικητής στο πελοποννησιακό ντέρμπι με τον Απόλλωνα Πατρών για την 24η αγωνιστική της Basket League. Η ομάδα της Αμαλιάδας επικράτησε 74-68 (παρ.) και κάνει όνειρα για οχτάδα.

Όπως και στο παιχνίδι του πρώτου γύρου στην Πάτρα, έτσι και αυτό στην Αμαλιάδα χρειάστηκε το έξτρα πεντάλεπτο της παράτασης, προκειμένου να αναδειχθεί ο νικητής. Αυτή τη φορά χαμογέλασε ο Κόροιβος, που επικράτησε 74-68 του Απόλλωνα στο πλαίσιο της 24ης αγωνιστικής της Basket League, έφτασε τις εννιά νίκες στο πρωτάθλημα και έχοντας το πλεονέκτημα σε περίπτωση ισοβαθμίας (είχε χάσει με πέντε πόντους), μπορεί να κάνει όνειρα ακόμη και για την οχτάδα.

Κορυφαίοι για τους νικητές ήταν ο Βασίλιεβιτς, που ολοκλήρωσε τον αγώνα με 21 πόντους, αλλά και Ρούμπιο που έκανε νταμπλ-νταμπλ με 18 πόντους και 11 ριμπάουντ. Από πλευράς ηττημένων, πρώτος σκόρερ ήταν ο Πεν με 14 πόντους και ακολούθησε ο Σκορδίλης με 13 και 7 ριμπάουντ.

Ο Απόλλων Πατρών μπήκε πιο δυνατά και βασιζόμενος στην καλή του άμυνα, πήρε από νωρίς το προβάδισμα (6-12). Σκορδίλης και Όζο ξεκίνησαν φουριόζοι και ήταν αυτοί που «τραβούσαν» στο σκοράρισμα για την ομάδα τους, ενώ από πλευράς γηπεδούχων, αυτός που προσπαθούσε ήταν ο Ρούμπιο. Οι φιλοξενούμενοι βρέθηκαν στο +8 (8-16) στο 6’, αλλά μετά ήρθε το μπλακ άουτ. Μέχρι το τέλος της πρώτης περιόδου δεν σκόραραν ούτε έναν πόντο, με αποτέλεσμα η ομάδα της Αμαλιάδας να «μαζέψει» τη διαφορά (13-16).

Η ομάδα της Πάτρας άφησε πίσω το κακό 4άλεπτο της πρώτης περιόδου και με επιμέρους σκορ 7-4 στο ξεκίνημα της δεύτερης, έφτασαν και πάλι στο +6 (17-23). Κάπου εκεί ήρθε το ξέσπασμα των γηπεδούχων, οι οποίοι με δικό τους σερί 13-6, όχι μόνο κάλυψαν τη διαφορά, αλλά πέρασαν και μπροστά στο σκορ με 30-29, χάρη στο πρώτο καλάθι του Αγγελόπουλου. Πρωτεργάτες για την μίνι ανατροπή ήταν οι Βασίλιεβιτς και Μπάουερς, ενώ ο Ρούμπιο είχε γίνει ο πρώτος παίκτης με διψήφιο αριθμό πόντων (10).

Με το ξεκίνημα της τρίτης περιόδου, ο Απόλλων ανέκτησε εκ νέου το προβάδισμα και με τρίποντο του Ελ-Αμίν ξέφυγε με πέντε πόντους (32-37). Ο Κόροιβος αντέδρασε και μείωσε ξανά στο καλάθι (40-42), τριάμισι λεπτά πριν το τέλος, αλλά μετά το καλάθι έγινε… δαχτυλήθρα και για τις δύο ομάδες, που διαγωνίζονταν σε λάθη και άστοχα σουτ. Έβαλαν από μόλις ένα καλάθι, με το δεκάλεπτο να κλείνει με σκορ 43-45.

Το ματς ήταν ντέρμπι και έτσι φαινόταν ότι θα πάει μέχρι το τέλος, αφού καμία ομάδα δεν έδειχνε ικανή να πάρει και να κρατήσει μια διαφορά. Στο 22’ το σκορ ήταν 48-48, στο 24’ ήταν 52-51 και στο 25’ ήταν 54-54. Κόροιβος και Απόλλων Πατρών μπήκαν στο τελευταίο δίλεπτο με διαφορά ενός καλαθιού υπέρ των γηπεδούχων (58-56) και τα πάντα ήταν ρευστά. Οι φιλοξενούμενοι με τρίποντο του Γκάλογουεϊ, 1’18’’ πριν το τέλος, πήραν προβάδισμα 58-61, αλλά η «απάντηση» ήρθε από τον Ρούμπιο (60-61), ενώ ο Μάρσαλ ισοφάρισε με 1/2 βολές, 29’’ πριν το φινάλε. Οι δύο ομάδες δεν βρήκαν στόχο στις τελευταίες επιθέσεις και έτσι το ματς οδηγήθηκε στην παράταση.

Στο έξτρα πεντάλεπτο, ο Κόροιβος ξεκίνησε καλύτερα και πήρε προβάδισμα τεσσάρων πόντων 67-63 με τη συμπλήρωση ενός λεπτού. Το επόμενο δίλεπτο κύλησε χωρίς σκορ, για να έρθει με τρίποντο ο Πεν να μειώσει σε 67-66 στο 1’ 53’’ πριν το τέλος. Με μια βολή του Κανονίδη και ένα τρίποντο του Μάτζετ, η ομάδα της Αμαλιάδας έκανε το 71-66, για να μειώσει σε 71-68 ο Γκάλογουεϊ, στα 37’’ για τη λήξη. Οι φιλοξενούμενοι ήταν άστοχοι στην επόμενη επίθεση, οι γηπεδούχοι «στήθηκαν» δύο φορές στη γραμμή του φάουλ και με τρεις βολές των Μάρσαλ (2) και Ρούμπιο (1), έφτασαν στη νίκη με τελικό σκορ 74-68.

Τα δεκάλεπτα: 13-16, 30-29, 43-45, 61-61 κ.α. (74-68 παρ.)

Κόροιβος Αμαλιάδας (Χ. Μαρκόπουλος): Μάτζετ 5, Μάρσαλ 9, Γιαννακίδης, Αγγελόπουλος 2, Παπαπέτρου, Μπάουερς 10 (5ρ.), Βασίλιεβιτς 21, Κανονίδης 1, Φιλιππάκος, Κερκ 6 (6ρ.), Ρούμπιο 18 (11ρ.), Γαλιώτος 2.

Απόλλων Πάτρας (Ν. Βετούλας): Σκορδίλης 13 (7ρ.) , Αργυρόπουλος 3, Γκαλογουέι 10 (7ασ.), Πεν 14, Φιτζπάτρικ 10 (8ρ.), Μπατής 3, Ελ Αμίν 5, Μολφέτας, Νιφόρας, Γεωργαλής, Σιγούνας 5 (9ρ.), Όζο 5.