/

O "μαχητικός" Απόλλωνας ηττήθηκε με 56-67 από τον Ολυμπιακό

O "μαχητικός" Απόλλωνας ηττήθη...

Στην κατάμεστη Περιβόλα

Ο Απόλλωνας γνώρισε αναμενόμενη ήττα με 56-67 από τον Ολυμπιακό, στην κατάμεστη Περιβόλα, σε μία αναμέτρηση για την 14η αγωνιστική της Basket League ΣΚΡΑΤΣ.

Οι "μελανόλευκοι" γνώρισαν τη δεύτερη συνεχόμενη εντός έδρας ήττα, αφού την προηγούμενη Δευτέρα έχασαν από τον Παναθηναϊκό μετά από μία πολύ καλή εμφάνιση.

H πατρινή ομάδα προσπάθησε να δημιουργήσει προβλήματα στον Ολυμπιακό, αλλά αυτά διήρκεσαν μόλις για ένα 15λεπτο, με τους παίκτες του Γιάννη Σφαιρόπουλου να είναι για περίπου δέκα λεπτά, μεταξύ δευτέρου και τρίτου δεκαλέπτου, "υπερηχητικοί" και να καταφέρνουν χάρη στην εξαιρετική τους απόδοση σε εκείνο το διάστημα, με κύριο "όπλο" την άμυνά τους, να "καθαρίσουν" το ματς.

Κάπως έτσι, κατάφεραν εκτός της επιβλητικής νίκης, να περιορίσουν τους παίκτες του Νίκου Βετούλα στους 56 πόντους, και μάλιστα, εντός έδρας, δείχνοντας την πολύ καλή κατάσταση στην οποία βρίσκονται. Ακόμη κι όταν οι γηπεδούχοι αντέδρασαν, οι "ερυθρόλευκοι" δεν ανησύχησαν, μη δυσκολευόμενοι τελικά να φτάσουν στο τελικό 56-67.

Δεκάλεπτα: 13-14, 24-34, 39-51, 56-67

Απόλλων Πατρών (Βετούλας): Σκορδίλης 12 (5/7 δίποντα, 7 ριμπάουντ), Αργυρόπουλος 2, Γκάλογουεϊ 1 (6 ριμπάουντ), Πεν 5 (1/7 τρίποντα), Φιτζπάτρικ 8 (2), Αντωνάκης, Μπατής, Ελ Αμίν 21 (4/10 δίποντα, 3/8 τρίποντα, 8 κερδισμένα φάουλ), Μολφέτας 1, Νιφόρας, Γεωργαλής 6 (2)

Ολυμπιακός (Σφαιρόπουλος): Πέτγουεϊ 4 (8 ριμπάουντ), Χάντερ 4, Ντάνστον 9, Σπανούλης 10 (2/6 τρίποντα, 7 ασίστ), Ντάρντεν 5, Σλούκας 4 (1), Λοτζέσκι 13 (3/6 τρίποντα), Πρίντεζης 12 (2), Μάντζαρης 6 (1), Κατσίβελης