/

Με το ένα ...πόδι στην επόμενη φάση του κυπέλλου η Παναχαϊκή

Με το ένα ...πόδι στην επόμενη φάση του ...

Μετά τη νίκη με 3-0 επίτου Πανηελιακού

Η Παναχαϊκή επικράτησε με 3-0 του Πανηλειακού στην μεταξύ τους αναμέτρηση για την πρώτη φάση του κυπέλλου Ελλάδας, με την πατρινή ομάδα να έχει κάνει ένα σημαντικό βήμα για την πρόκρισή της στην επόμενη φάση του θεσμού.

Ωστόσο αυτό θα οριστικοποιηθεί σε 15 ημέρες στον Πύργο όπου οι δύο ομάδες θα αναμετρηθούν και πάλι. Σε ότι αφορά τώρα το σημερινό παιχνίδι η Παναχαϊκή είχε τον απόλυτο έλεγχο της αναμέτρησης κερδίζοντας δίκαια τους αντιπάλους της.

Συγκεκριμένα ο Άλμπι εκμεταλεύθηκε νωρίς τα κενά στην άμυνα και με κεφαλιά στην περιοχή άνοιξε το σκορ στο 20ό λεπτό και στο δεύτερο ημίχρονο ο Μαρουκάκης με δύο γκολ έγραψε το τελικό 3-0, ενώ έχασε δύο σημαντικές ευκαιρίες για να σημειώσει χατ τρικ.

ΟΙ ΦΑΣΕΙΣ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ ΚΑΙ ΤΑ ΓΚΟΛ

53'  3-0 για την Παναχαϊκή με τον Μαρουκάκη να πετυχαίνει  το δεύτερο προσωπικό του τέρμα.

47' 2-0μετά από λάθος στην αντίπαλη άμυνα έκλεψε ο Ζλατκόφσκι και ο Μαρουκάκης έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.

Ξεκίνησε το δεύτερο ημίχρονο...

45' Ολοκληρώθηκε το πρώτο μέρος του αγώνα όπου η Παναχαϊκή προηγείται με 1-0 του Πανηλειακού.

44' σέντρα του Κοντοχρήστου, ο Γκαντιάνγκα έκανε την κεφαλιά που πέρασε πάνω από την εστία του Πανηλειακού.

30' Το παιχνίδι θα έχει διακοπή για δύο λεπτά, ώστε να πάρουν ανάσες οι ποδοσφαιριστές επειδή η θερμοκρασία είναι αρκετά υψηλή.

20' 1-0 για την Παναχαϊκή μετά από σέντρα του Χαρτσιά, ο Άλμπι με κεφαλιά μέσα στην περιοχή έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Πανηλειακού.

6' Η πατρινή ομάδα έχει την υπεροχή στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης κόντρα στην ομάδα του Πύργου.

17.00: Ξεκίνησε το πρώτο επίσημο παιχνίδι της Παναχαϊκής για τη φετινή σεζόν, όπου υποδέχεται τον Πανηλειακό για την πρώτη φάση του κυπέλλου Ελλάδας.

Παναχαϊκή (Δημήτρης Σπανός): Μπαλασάκης, Ασίγκμπα, Κοντοχρήστος (80' Πλέγας), Κάργας, Ντα Κόστα (75' Μαζιώτης), Αλμπι, Μπαλού, Γκαντιάγκα, Χαρτσιάς (55' Χούσα), Ζλατκόφσκι, Μαρουκάκης.

Πανηλειακός (Λούκα Καβάλο): Γκίνης, Γκραλίκος, Κασνέτσης, Νικολόπουλος, Εμμανουήλ (84' Αλμπάνης), Τσίτας (61΄ Μπουντόπουλος), Δαλκίδης, Φορτούνης, Δημητρουλόπουλος (52΄Μπαξεβάνος), Κολιός, Κυριακάκης.