/

Μουντιάλ: Ολλανδία - Ιαπωνία 1-0

Οι "οράνιε" πήραν τους βαθμούς και περιμένουν για την πρόκριση

Πολύ κοντά στην πρόκριση στους «16» του Παγκοσμίου Κυπέλλου βρίσκεται η Ολλανδία, η οποία «ζευγάρωσε» τις νίκες της στο πλαίσιο του 5ου ομίλου. Χάρη σε γκολ του Σνάιντερ στο 53΄, οι «οράνιε» επιβλήθηκαν 1-0 της Ιαπωνίας στο «Ντέρμπαν Στέιντιουμ», στο πλαίσιο της 2ης αγωνιστικής, και έφτασαν τους έξι βαθμούς, αφήνοντας το ασιατικό συγκρότημα στους τρεις. Μετά την εξέλιξη αυτή, η Ολλανδία περιμένει το αποτέλεσμα της σημερινής αναμέτρησης ανάμεσα στο Καμερούν και τη Δανία, προκειμένου να δει αν θα εξασφαλίσει και μαθηματικά την πρόκριση στους «16» της διοργάνωσης.

Οι Ολλανδοί είχαν την πρώτη ευκαιρία του αγώνα στο 9΄, όταν η εκτέλεση φάουλ του Σνάιντερ έστειλε την μπάλα λίγο πάνω από το οριζόντιο δοκάρι του Καουασίμα. Δύο λεπτά αργότερα οι Ιάπωνες «απάντησαν» με τον Ναγκατόμο, το σουτ του οποίου έστειλε την μπάλα δίπλα από το αριστερό δοκάρι. Στο 37΄ οι Ασιάτες προσπάθησαν να πετύχουν το γκολ, ωστόσο ο Στεκέλενμπουργκ απέκρουσε το σουτ του Ματσούι. Οι «οράνιε» κατάφεραν να βρουν το δρόμο προς την αντίπαλη εστία στο 53΄. Ο Φαν Πέρσι «έστρωσε» την μπάλα στον Σνάιντερ και ο μέσος της Ίντερ με δυνατό σουτ «νίκησε» τον Καουασίμα, ο οποίος δεν κατάφερε, παρά την προσπάθειά του να αποκρούσει, να αποτρέψει το γκολ της Ολλανδίας (1-0).

Στο υπόλοιπο του αγώνα οι Ολλανδοί, οι οποίοι είχαν την κατοχή της μπάλας, είχαν ως πρώτο στόχο να διαφυλάξουν το «μηδέν» και τα κατάφεραν, παρά τις προσπάθειες του ασιατικού συγκροτήματος να ανατρέψει την εις βάρος του κατάσταση. Πάντως, οι «οράνιε» έχασαν την ευκαιρία να «κλειδώσουν» το ματς στο 85΄, όταν ο Αφελάι βρέθηκε τετ-α-τετ με τον Καουασίμα, αλλά «νικήθηκε» από τον Ιάπωνα τερματοφύλακα. Όμως, και οι Ασιάτες είχαν τη δυνατότητα να ισοφαρίσουν στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων, αλλά το σουτ του Οκαζάκι δεν βρήκε στόχο.

ΟΛΛΑΝΔΙΑ (Μπερτ Φαν Μάρβαϊκ): Στεκέλενμπουργκ, Φαν ντερ Βιλ, Χάιτινγκα, Ματάισεν, Φαν Μπρόνκχορστ, Φαν Μπόμελ, Κάιτ, Ντε Γιόνγκ, Φαν Πέρσι (88΄ Χούντελααρ), Σνάιντερ (83΄ Αφελάι), Φαν ντερ Φάαρτ (72΄ Ελία).

ΙΑΠΩΝΙΑ (Τακέσι Οκάντα): Καουασίμα, 'Αμπε, Κομάνο, Τούλιο, Ναγκατόμο, Έντο, Ματσούι (64΄ Σουνσούκε Νακαμούρα), Οκούμπο (77΄ Ταμάντα), Χασέμπε (77΄ Οκαζάκι), Χόντα, Νακαζάουα.